Gabinet psychoterapeutyczny w Katowicach i Będzinie | Psychoterapia Gestalt

Dla wyobraźni

Wyobraź sobie, że jesteś w trudnej dla Ciebie sytuacji. Budzisz się i zasypiasz w napięciu. Masz trudności z jedzeniem i pracą. Całe Twoje myśli skierowane są na trudności, których doświadczasz. Pomimo wielu działań sytuacja się nie zmienia. Tak czasami jest.

Pojawia się pytanie, jak wtedy doświadczyć ulgi, co zrobić by zmniejszyć swoje cierpienie?

Podpowiem Ci, pogłębić  świadomość.

Odpowiedzieć sobie szczerze na pytania, jak jestem w tej sytuacji, jakie są moje możliwości i oczekiwania. Jak radzę sobie z oczekiwaniami innych ludzi, czy jestem w stanie na nie odpowiedzieć, więcej, czy chcę na nie odpowiadać. Gdzie są moje granice, jak je pokazywać światu. Jak przeżywam cierpienie w myślach, zmysłach i ciele? I wiele innych pytań, pozwalających zgłębić własną świadomość.

W gabinecie, psychoterapeuta nie tylko zadaje pytania, przede wszystkim towarzyszy w poszukiwaniu odpowiedzi.

Zadałam sobie pytanie czym jest dla mnie świadomość? Doskonałą odpowiedź znalazłam w cytacie  Perlsa, Hefferline i Goodmana”

„Świadomość jest jak ciepło kawałka węgla, które powstaje podczas jego spalania(…). Proces ten zachodzi w całym węglu (w całości organizmu)”. 
„Według Perlsa świadomość jest właściwą ludziom zdolnością do pozostawania w kontakcie z całym swoim polem percepcyjnym.
Zdolność ta obejmuje orientowanie się we własnym zyciu, obserwowanie tego, co się dzieje wokół, łączenie się ze środowiskiem innymi ludźmi i samym sobą, a także świadomość bieżących uczuć, doznań, myśli i własnych reakcji. Świadomość nie jest jedynie procesem psychicznym: obejmuje zarówno doświadczenia zmysłowe, jak i umysłowe i emocjonalne. Jest procesem absorbującym cały organizm.” 
 P. Clarkson, J. Mackewn „Fritz Perls”
Dumnie wspierane przez WordPressa | projekt i realizacja zatorski.eu - Strony internetowe dla Biznesu